Історія розвитку кафедри
«Комп’ютеризовані системи автоматики»
Історія кафедри «Комп’ютеризовані системи автоматики» починається з 1945 року. За час свого існування кафедра неодноразово змінювала свою назву. У 1945 році це була кафедра «Автоматика і телемеханіка», якою керував доцент Неболюбов Ю.Є., який згодом став директором Інституту автоматики Академії наук Киргизької РСР. В 1947 році кафедра «Автоматика і телемеханіка» була об’єднана з кафедрою «Електричні вимірювання і метрологія» і була утворена кафедра «Електромеханічні прилади». Новостворену кафедру очолив один з провідних спеціалістів СРСР в області вимірювальної техніки професор Карандеєв К.Б., який згодом став директором Інституту автоматики і електрометрії Сибірського відділення АН СРСР. Протягом декількох років (1945-1952) на кафедрі працював відомий вчений, згодом академік Киргизької АН, професор Шумиловський М.М., учні і послідовники якого пізніше утворили ядро кафедри «Автоматизація виробничих процесів хімічних та теплотехнічних виробництв» у Львівському політехнічному інституті.
В 1951 році кафедру «Електромеханічні прилади» було перепрофільовано на кафедру «Автоматичні і вимірювальні пристрої». Реорганізація кафедри була викликана злиттям спеціальностей «Автоматика і телемеханіка» та «Електровимірювальні прилади». Однак, у 1953 році знову було визнано доцільним створення кафедри «Автоматика і телемеханіка». Викладацький колектив кафедри, при її другому створенні, в основному складався з учнів та співпрацівників професора Карандєєва К.Б., зокрема доцентів Сініцина Б.С., Швецького Б.Й., Бобкова Ю.М. і Петровського В.А.
Протягом 1953-1954 і 1956-1957 років кафедрою керував один з провідних спеціалістів в області кореляційної обробки сигналів професор Сініцин Б.С. В 1954-1956 роках, під час перебування Сініцина Б.С. в докторантурі, кафедру «Автоматика і телемеханіка» очолив професор Карандєєв К.Б..
У зв’язку з організацією у 1957 році Сибірського відділення АН СРСР і виїздом Сініцин Б.С. у складі групи провідних вчених на чолі з професором Карандєєвим К.Б. у м.Новосибірськ, завідувачем кафедри було призначено професора Швецького Б.Й., під керівництвом якого на кафедрі було започатковано напрямок електронної обчислювальної і цифрової вимірювальної техніки.
Перші госпдоговірні науково-дослідні роботи, у виконанні яких брали участь працівники кафедри, розпочалися у 1946 році і були пов’язані з автоматизацією контролю технологічних процесів у нафтовій і газовій промисловості. Загальне керівництво роботами початково здійснювалось професором Карандєєвим К.Б., а згодом доцентом — Шумиловським М.М. У 1960-1961 р.р. групою співробітників кафедри під керівництвом доцента Бобкова Ю.М. була виконана науково-дослідна госпдоговірна робота з автоматизації пересувної дизель-генераторної електростанції потужністю до 100 кВт, яка була віднесена до категорії особливо важливих в плані робіт Мінвузу СРСР.
У 1963 році від кафедри «Автоматика і телемеханіка» відокремилася кафедра «Математичні лічильно-розв’язувальні прилади та пристрої», яку очолив професор Швецький Б.Й. Завідувачем кафедри «Автоматика і телемеханіка» було обрано к.т.н., доцента Бобкова Ю.М. Для проведення наукових досліджень при кафедрі було організовано науково-дослідну лабораторію НДЛ-15, однією з перших науково-дослідних робіт якої було розроблення цифрового тахометра. Викладачами кафедри постійно проводилася велика робота з удосконалення існуючих і створення нових навчальних лабораторій та розроблення методичного забезпечення до навчальних дисциплін.
Створення навчальних лабораторій з більшості навчальних дисциплін проводилося за безпосередньою участю студентів в процесі виконання курсових і дипломних проектів. Остаточне формування кафедри «Автоматика і телемеханіка» було завершено в 1972 році. В 1976 році завідувачем кафедри став ректор інституту професор Гаврилюк М.О. Під його керівництвом відбувся процес оснащення кафедри сучасною обчислювальною технікою.
У 1993-2006 роках кафедрою «Автоматика і телемеханіка» завідував професор, доктор технічних наук, заслужений винахідник України Дудикевич В.Б., під керівництвом якого була створена нова наукова школа з розроблення теорії аналізу і синтезу число-імпульсних пристроїв. В 2001-2004 роках – заступник директора Інституту комп’ютерних технологій, автоматики та метрології.
В 2006 році на базі кафедри «Автоматика і телемеханіка» були утворені дві кафедри: кафедра «Захист інформації», на чолі якої став професор Дудикевич В.Б. і кафедра «Комп’ютеризовані системи автоматики», яку очолив професор Наконечний А.Й.
Провідними вченими і педагогами, які працювали на кафедрі та зробили значний вклад у розвиток наукових досліджень і навчально-методичного забезпечення кафедри були професори Гаврилюк М.О., Мокренко П.В., доценти Бобков Ю.М., Кіріанакі М.В., Ковела І.М. та старший викладач Сенчина С.В.
Враховуючи, щорічну потребу ІТ компаній в інженерах і вчених під керівництвом завідувача кафедри, д.т.н., професора Наконечного А.Й. вперше в Україні у 2015 році була втілена в життя магістерська освітньо-професійна програма «Комп’ютерні системи управління рухомими об’єктами (автомобільний транспорт)», що в подальшому дало поштовх у створені бакалаврської освітньо-професійної програми «Системна інженерія (Інтернет речей)».
У 2016 році спільно з Львівським ІТ Кластером була створена програма «Інтернет речей» (Internet of things) для спеціальності «Комп’ютерні науки» у Національному університеті «Львівська політехніка». Вона стала першою з 17 програм, які були зроблені у колаборації викладачів та спеціалістів ІТ-індустрії.
Протягом цілого 2015 року працювали над створенням лабораторії ІоТ – від самої ідеї, до пошуку приміщення, його ремонту та закупівлі і встановлення обладнання. З березня 2016 року в лабораторії «Інтернет речей» займаються студенти програми ІоТ, в ній облаштували 14 робочих місць, обладнаних комп’ютерами та приладами, необхідними для створення та конструювання «розумних пристроїв». В лабораторії проводяться лабораторні заняття з предметів «Мікроконтролери», «Сенсори і виконавчі механізми», «Електроніка і цифрова схемотехніка». Під час занять студенти працюють як над спільними завданнями так і над розробкою власних проектів.
Наступним кроком у планах Львівського ІТ Кластеру стало створення другої лабораторії «Проектування і конструювання пристроїв Інтернету речей», яка відкрилася згодом в червні 2018 року. У цій лабораторії студенти можуть проектувати та виготовляти необхідні елементи для своїх розумних пристроїв, завдяки лазерному різаку. Ще однією окрасою лабораторії стали 12 робомашинок, завдяки яким відбувається навчання основ програмування, роботи з мікроконтролерами і сенсорами. Того ж року до викладацького складу програми долучились 25 ІТ-фахівців, які стали наставниками майбутніх працівників своїх компаній, а ще понад 30 ІТ- спеціалістів стали менторами для студентських проектів.
Загалом програма ІоТ є результатом ефективної співпраці багатьох провідних ІТ-компаній Львова. Серед них – Intellias, SoftServe, PLVision, Perfectial, Infineon Technologies та інші компанії ІТ Кластеру.
Ця інноваційна програма поєднала в собі нові предмети і сучасну технічну базу для ефективного навчання. Студенти успішно користуються широкими можливостями лабораторій «Інтернет речей» та «Проєктування і конструювання Інтернету речей» для розробки та програмування ІоТ-пристроїв.
Крім цього, щоб наблизити навчальний процес до реальних проектів, велика увага приділяється командній роботі та заняттям з менторами, які мають значний професійний досвід в ІТ-індустрії.
Ще однією перевагою програми ІоТ є широкі можливості для здобуття першого професійного досвіду. Успішні студенти брали участь в хакатонах та конференціях, проходили стажування в найбільших ІТ-компаніях Львова, щоб за 4 роки здобути повний набір знань та навичок, необхідних для побудови успішної кар’єри.
Зараз до програми ІоТ залучено більш ніж півсотні ІТ-фахівців. У 2020 році перший випуск програми «Інтернет речей» (Internet of things) отримав дипломи бакалаврів.
Протягом свого існування кафедра розвивається в освітньому і науковому напрямках, освоюючи сучасні досягнення науково-технічного прогресу у сфері управління технічними системами.
Досвідченні науковці, які працюють в даний час на кафедрі «Комп’ютеризовані системи автоматики» — професори Наконечний А.Й., Бучма І.М., Мичуда З.Р., Наконечний М.В., Самотий В.В., доценти Вітер О.С., Влах-Вигриновська Г.І., Гаранюк І.П., Дзелендзяк У.Ю., Модла Р.М., Яцук Ю.В., Іванюк О.О., Павельчак А.Г., Стахів Р.І., Татарин Я.В., Проць Р.В., Степаняк В.М., Мищишин В.М., старший викладач Лагун І.І., а також асистенти Верес З.Є., Федак В.І., Шпак О.І.